چهارشنبه 05 اردیبهشت ماه 1403  
  ورود |عضويت

    سامانه کارکنان نظام اداری کشور   پايگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری   پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران  پايگاه اطلاع رسانی دولت  زیرپرتال مدیریت جهادکشاورزی شهرستان های استان اصفهان  سامانه مجوزهای الکترونیکی کشاورزی - سماک  درگاه خدمات الكترونيكی ايران  استانداری اصفهان  پرتال وزارت جهاد كشاورزی پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان شبکه اجتماعی کشاورزی ایران- تاک 

  سموم

سموم تقلبی

 

امروزه برای جلوگیری از آفات و علف های هرز موجود در مزارع و باغات کشاورزی از سموم مخصوص به هر آفت و یا هر نوع علف هرزی استفاده می شود ولی متاسفانه در این راستا افراد سودجویی هستند که به قصد استفاده مالی از سموم تقلبی برای فروش استفاده می کنند لذا ما بر این شدیم تا روش های تشخیص سموم تقلبی را از سموم استاندارد و اصل را ذکر کرده و شما را در شناسایی سم استاندارد یاری کنیم.

 

لازم به ذکر است که  تشخيص سموم تقلبي از سم سالم مسئله اي ساده نيست که کشاورز بتواند آن ها را از هم تميز دهد ولی   رعایت موارد زیر میتواند در انتخاب سموم  مفید باشد.

 

 روش های تشخیص:

 

1.     در هنگام خرید هر نوع سم و کودی ابتدا تاریخ تولید  تاریخ انقضا و شماره ثبت و شماره پروانه آنرا مطالعه نمایید در صورت خدشه دار بودن این اعداد و شماره ها از خرید آن سم اجتناب کنید.

 

2.    برای تشخیص سم تقلبی می توان قوطی سم را در مقابل نور گرفته و رنگ آنرا مشاهده کنید سم  خالص باید غلیظ و کدر باشد اگر سمی شفاف باشد درصد خلوص آن کم است.

 

3.   درب قوطی سم و یا کود حتما باید پلمپ باشد.

 

4.   در صورت  وجود هر گونه سوراخی روی پلمپ سم و یا کود فروشنده را در جریان قرار داده و از خرید آن سم و کود خودداری کنید زیرا ممکن است با جایگزین کردن آب به جای سم درصد خلوص سم را پایین آورده باشند.

 

5.    بعضی از سموم در بین گیاه و دام نام مشترک دارند مثلا هم دیازینون گیاهی وجود دارد و هم دامی و یا بعضی از کنه کش ها , لذا باید توجه شود تا سم حتما گیاهی باشد چون در غیر اینصورت خسارت جبران ناپذیری به باغ وارد خواهد شد.

 

6.    همیشه ارزان خریدن و یا گران خریدن دلیل بر کیفیت بالای سم نیست باید توجه داشته باشید تا سمی با کیفیت را تحت نظر یک کارشناس کشاورزی خریداری نمایید.

 

7.   سم و کود در دوز مشخصی باید مصرف شوند لطفا سرخود و بدون نظر کارشناس برای بهتر از بین بردن آفات دوز مصرفی را بالا نبرید زیرا ممکن است آفت به سم

 

 

 

پست الکترونیک
  نظرسنجي
نظر خود را در مورد سایت فریدن اعلام نمایید

 

تعداد جوابها : 851

عالی : 67%
خوب : 9%
متوسط : 8%
ضعیف : 17%

  ارسال  
Copyright (c) 1403/02/05 پرتال مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان فریدن
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا